Lohi-avocadotartar

Lohi ja avocado ne yhteen sopii. Varsinkin kun joukkoon lisätään vielä soijaa ja raikasta sitruunaa. Ihanan rakeinen kokojyväsinappi viimeistelee tämän annoksen makumaailman. Lohi-avocadotartar on herkullinen alkupala illalliselle tai miksipä sitä ei voisi tarjota myös tapaspöydässä? Tartar tulee valmistaa paria tuntia ennen tarjoilua, joten sen ansiosta tämän alkupalan saa nopeasti tarjolle. Santsiannoskaan ei olisi pahitteeksi 🙂

Lohi-avocadotartar 6 annosta

300 g nahatonta lohifilettä
1 kypsä avocado
3 rkl hienonnettua ruohosipulia
2 rkl soijakastiketta
1 rkl sitruunanmehua
1 1/2 tl Dijon kokojyväsinappia

Koristeluun:
seesaminsiemeniä
2-3 rkl majoneesia, esim. Hellmann’s
Oululaisen jälkiuunilastuja, merisuola

Leikkaa lohi pieniksi kuutioksi. Kuori ja kuutioi avocado. Sekoita lohi- ja avocadokuutiot sekä muut ainekset varovasti keskenään. Anna maustua jääkaapissa vähintään pari tuntia.

Jaa tartar pieniin kulhoihin tai juomalaseihin. Laita annoksien päälle pieni nokare majoneesia ja ripottele päälle seesaminsiemeniä. Viimeistele annokset muutamalla jälkiuunilastulla ja tarjoile heti.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.