Kesälounas ravintola Saaressa

Helsingin edustan saaristoravintolat. Niistä me tykätään! Aikaisemmin keväällä käytiin upeassa NJKssa ja lomalla päätimme mennä pitkälle lounaalle kauniiseen ravintola Saareen. Ravintola Saari sijaitsee Sirpalesaaressa ja sinne pääsee yhteysveneellä Merisatamanrannasta. Saarelta avautuu upeat merinäkymät Suomenlahdelle. Ravintolassa tarjoillaan suomalaisia saaristolaisherkkuja ja sunnuntaisin tarjolla on varmasti maittava brunssi. Se on vielä testaamatta, mutta tähtäimessä kylläkin.

Virallinen lounasaika oli jo ohi, mutta hei, ei se kesälomalla ole niin tarkkaa. Lounaaksi valitsimme Suomalaisen Pursiseuran menun (à 49€), joka piti sisällään 5 ruokalajia. Alkupaloina tarjoiltiin sesongin keittoa, joka oli selleri-fenkolikeitto sekä teragraavattua lohta. Pääruokana oli mureaa, järkyttävän hyvää karitsaa rosmariinliemessä. Siis todella hyvää!

Väliin tuotiin pieni pala juustoa pientilalta omenahillokkeen kera ja kokonaisuuden päätti jogurttijäätelö marjoilla. Viinipaketti tähän kokonaisuuteen oli mielestämme hyvä ja edullinen (24€/hlö). Kaiken tämän kruunasi täydellinen kesäsää, lomafiilis, paras seura, hyvä palvelu ja ne upeat maisemat. Nautittiin ihan täysillä! Ruuan päätteeksi vielä parille viinilasilliselle Tornin kattoterassille ihailemaan kaunista kesä-Helsinkiä. Täydellistä.

ravintola saari, kesä, kesäruokaa, lounas

ravintola saari, kesä, kesäruokaa, lounas

ravintola saari, kesä, kesäruokaa, lounas

ravintola saari, kesä, kesäruokaa, lounas

ravintola saari, kesä, kesäruokaa, lounas, saaristolaisleipä, voi

ravintola saari, kesä, kesäruokaa, lounas, keitto, selleri, fenkoli

ravintola saari, kesä, kesäruokaa, lounas, sienisalaatti, kylmäsavustettu lohi, fenkoli

ravintola saari, kesä, kesäruokaa, lounas, lammas, karitsa, rosmariini, kastike, parsa, uudet perunat

ravintola saari, kesä, kesäruokaa, lounas

ravintola saari, kesä, kesäruokaa, lounas, juusto, omenahilloke, lähituotanto, pientila

ravintola saari, kesä, kesäruokaa, lounas, kuohuviini

ravintola saari, kesä, kesäruokaa, lounas, jogurttijäätelö, mansikka

ravintola saari, kesä, kesäruokaa, lounas, pulloposti

ravintola saari, kesä, kesäruokaa, lounas

ravintola saari, kesä, kesäruokaa, lounas

ravintola saari, kesä, kesäruokaa, lounas

torni, kattoterassi, helsinki, kesä, maisema, kaupunki

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.