Mokkapalat ovat klassikko, jotka eivät jätä ketään kylmäksi. Mietiskelin leivonnaisia viime viikonlopun kekkereihin ja muistin nähneeni jossakin vanhemmassa Maku -lehdessä salmiakkiruudut, joka on muunneltu versio mokkapaloista. Muistan kuinka lehden jutussa oli mustankiiltäviä ruutuja vaaleanpunaisilla nonparelleilla. Hetki meni, mutta löytyihän tuo ohje! Ilokseni huomasin että reseptiin tulee vielä vadelmia, onhan salmiakki ja vadelma on aikas täydellinen combo. Salmiakin ystävälle erinomainen leivonnainen!
Salmiakkiruudut
200 g voita
5 kananmunaa
2 1/2 dl sokeria
5 dl vehnäjauhoja
2 tl leivinjauhetta
2 tl vaniljasokeria
2 dl kevytmaitoa
200 g pakastevadelmia
Kuorrutus
100 g voita
9 dl tomusokeria
3/4 dl Haganol salmiakkiliuosta
1-2 tl mustaa elintarvikeväriä (pastaväriä)
Vaaleanpunaisia nonparelleja koristeluun
Sulata voi ja anna sen jäähtyä. Vatkaa huoneenlämpöiset munat ja sokeri vaaleaksi vaahdoksi. Yhdistä kuivat aineet keskenään ja siivilöi ne muna-sokerivaahtoon tasaisesti hiljalleen vatkaten. Lisää joukkoon lopuksi voisula ja maito ja sekoita huolellisesti. Levitä takina leivinpaperilla vuoratulle uunipellille tasaiseksi levyksi. Murenna pakastevadelmat jäisinä pieneksi muruksi ja ripottele muru taikinan päälle ennen paistamista. Itseltähän tämä vaihe unohtui (oli monta rautaa tulessa samaan aikaan), mutta koska halusin ehdottomasti vadelmat mukaan lisäsin ne lähes paistuneen piirakan päälle. Joten siksi kuva piirakasta on aika vadelmainen, oiken valmistettuna ne uppoaa paremmin pohjaan. Paista piirakkaa 200 -asteisessa uunissa 15–20 minuuttia. Anna jäähtyä.
Sulata kuorrutuksen voi kattilassa ja sekoita sen joukkoon tomusokeri ja salmiakkiliuos. Värjää kuorrutus halutessasi mustemmaksi mustalla pastavärillä. Levitä kuorrutus jäähtyneen kakkulevyn päälle. Koristele vaaleanpunaisilla nonparelleilla. Tässä kannattaa olla nopea, sillä kuorrute kovettui todella nopeasti ja osa nonparelleista ei enä tarttunut kuorrutteeseen. Leikkaa salmiakkiruudun mallisiksi paloiksi, kun kuorrutus on kovettunut ja nauti!
Awesome blog youu have here