Tomaatti-papu-parmankinkkusalaatti

Kevään tullet salaatit maistuu paremmalta kuin kylmällä talvisäällä. Kaipaan tasaisin väliajoin uudistusta perussalaattivalikoimiimme ja sesongin vaihteessa avasin Googlen ja lähdin etsimään uusia vinkkejä lounassalaateille. K-Ruoka -sivustolta testiin pääsi ruokaisa ja herkullinen italialainen papu-tomaattisalaatti. Ainesosalistan taikasana on parmankinkku, joka kuuluu ehdottomiin suosikkeihini.

Italialainen papu-tomaattisalaatti 4lle

250 g kirsikkatomaatteja
3 rkl oliiviöljyä
suolaa
mustapippuria
1 tlk (380 g) ruskeita papuja
1/2 punasipuli
1 rkl sitruunanmehua
ripaus sokeria
erilaisia salaatteja, kuten rapsakkaa jääsalaattia sekä rucolaa
1 pkt parmankinkkua
n. 50g parmesaania

Puolita kirsikkatomaatit ja lado ne leikkauspinta ylöspäin uunivuokaan.  Sivele tomaatit ruokalusikallisella oliiviöljyä. Ripottele pinnalle ripaus suolaa ja mustapippuria. Paahda tomaatteja 200 asteisessa uunissa noin 8 minuuttia. Anna jäähtyä.

Valuta ja huuhtele pavut. Leikkaa punasipuli ohuiksi renkaiksi. Sekoita pavut ja punasipuli kulhossa. Lisää sitruunanmehu, 2 rkl oliiviöljyä sekä ripaus suolaa, pippuria ja sokeria. Huuhtele jääsalaatti ja rucola. Levitä salaatit laakealle vadille ja sen päälle rucola. Levitä salaattipedille papuseos ja tomaatit. Asettele parmankinkkuviipaleet salaatille. Höylää juustohöylällä parmesanista lasuja ja viimeisele salaatti juustolastuilla.  Tarjoa papu-tomaattisalaatti rapeakuorisen leivän kanssa.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.